Sanatorium w Busko-Zdroju

Sanatoria to nie tylko kliniki leczenia, ale i modne kierunki wyjazdów. Takie wyjazdy przynoszą nam wiele korzyści zdrowotnych, stąd często skłaniamy się, by pooddychać świeżym powietrzem i zrobić coś dla swojego zdrowia. Kuracjusze to nie tylko starsze osoby, ale także osoby w średnim wieku szukające odpoczynku i wytchnienia.

Busko Zdrój

Jest to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie świętokrzyskim. Swój potencjał jak uzdrowisko odkryto już wiele wieków temu, gdyż w 1952 roku, choć ogłoszono to  dopiero w XIX wieku. Strefę uzdrowiskową stanowi południowa część miasta, będące częścią Parku zdrojowego. Baza sanatoryjna składa się aż z trzynastu obiektów i jest w stanie przyjąć ponad 2 tysiące kuracjuszy. Dodatkowo wiele inwestycji w rozbudowę i modernizację obiektów sprawia, że kompleks staje się coraz większy oraz nowocześniejszy. Dzięki zróżnicowanej ofercie każdy znajdzie tu coś dla siebie, od droższych noclegów w kilkugwiazdowych hotelach po mniej wygórowane ceny tańszych noclegowni.

Rodzaje zabiegów oraz leczenie

Rocznie wykonuje się w sanatorium Busko Zdrój około półtora miliona zabiegów, zaś 800 tysięcy to popularne kąpiele siarczkowe. Kuracje przeprowadzane są przy użyciu wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny.

Sanatorium leczy schorzenia:

-reumatologiczne,

– neurologiczne,

– układu krążenia,

– dermatologiczne,

– ortopedyczne (zarówno dzieci jak i dorosłych),

– oraz mózgowe porażenie dziecięce.

Popularność sanatoriów

Wyjazdy do sanatoriów cieszą się niesłabnącą popularnością. Do wyjazdu potrzebne jest skierowane od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który kieruje się stanem zdrowia pacjenta jak i wskazaniami do odbycia kuracji w danym uzdrowisku. Na wyjazd sanatoryjny kuracjusz zabrać musi koniecznie aktualne wyniki badań, a wśród nich: wyniki krwi na OB, morfologię, badanie moczu oraz kału jak i EKG klatki piersiowej. Poprzez zakwalifikowanie do leczenie sanatoryjnego, pacjent otrzymuje częściową refundację na wyjazd. Musi on jedynie na swój koszt dotrzeć do uzdrowiska, wrócić do domu, a na miejscu częściowo dołożyć się do kosztów wyżywienia i noclegu. Taki turnus trwa 21 dni z możliwością przedłużenia do 28 dni. Nie istnieje jednak przymusowy wyjazd do sanatorium, stąd istnieje możliwość odwołania się w celu rezygnacji.