Innowacja w budownictwie – aparthotel

Na świecie powstaje wiele obiektów typu dwa w jednym. Do tego grona należy m.in. aparthotel, który łączy w sobie dwie rodzaje działalności gospodarczej. Zwykle przyjmuje się, że aparthotel może pełnić role hotelu oraz obiektu pod wynajem powierzchni usługowych.

Sprawdź, jakie trudności możesz napotkać, gdy chcesz mieć aparthotel w Polsce

Ostatnio obiekty hotelarskie nabrały nieco większego znaczenia. Oprócz działalność hotelowo- gastronomicznej zostały zaadaptowane jako pomieszczenie usługowe. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla deweloperów i właścicieli danego obiektu. Hotel, który ma w sobie klasyczne cechy hotelu oraz lokalu usługowego nosi nazwę aparthotelu.

W aparthotel możemy wypocząć lub przespać kilka nocy oraz wynająć lokal na potrzeby własnej działalności. Gdy postawimy aparthotel możemy się spodziewać nie tylko zysku ale również trudności prawnych.

Problem pojawia się z klasyfikacją przeznaczenia budynku. Gdyż nie wiadomo czy aparthotel traktować jak budynek mieszkalny, czy budynek usługowy. Tyczy się to wymagań technicznych. Prawo Polskie aparthotel może potraktować jednoznacznie. W prawie aparthotel jako lokal usługowo-handlowy nie istnieje. Nie ma specjalnych wymogów, które aparthotel mógłby spełniać jako powierzchnia budowlana przy jednoczesnym prowadzeniu hotelu i lokalu usługowego.

Dlatego na usta rzuca się pytanie: Jak aparthotel można klasyfikować?

Skoro nie możemy zdecydować się na opcje mieszaną, czyli traktować obiektu jako powierzchnie handlowo-usługową. Możemy zdecydować się na jedną z opcji. Albo traktujemy aparthotel jak obiekt noclegowy o podwyższonym standardzie, albo przerabiamy budynek na obiekt handlowo-usługowy. Związku z czym możemy prowadzić tylko jeden rodzaj działalności.

Aby uniknąć konsekwencji prawnych na przyszłość musimy pamiętać o tym, że jeśli nasz budynek spełnia wymogi dla hotelu nie możemy w nich prowadzić działalności wynajmu. Taka czynność jest niezgodna z prawem. Ta sytuacja działa też na odwrót. Jeśli zdecydujemy, aby aparthotel był lokalem usługowym nie możemy w nim prowadzić działalności hotelowej.

Mimo wszystko popularność obiektu typu aparthotel stale wzrasta. Może w przyszłości pojawią się bardziej korzystne regulacje prawne